News
07, May 2022 07:35 PM
News
28, May 2022 06:05 PM

Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Diş gıcırdatma nedenleri ve tedavisi için doğru yazıdasın.

Gönderildi  492 Görüntülenme güncellenmiş 2 ay önce

1. Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedenleri ve Tedavisi

Bir gece uykusundan çene ağrısıyla uyandığınız oldu mu? Muhtemelen bir gecede dişlerinizi gıcırdatmışsınızdır. Ara sıra herkesin başına gelebilse de, bazı insanlar dişlerin sürekli gıcırdatmasına neden olan ve sorunlu hale gelen bir stres tepkisi geliştirir.

Bruksizm nedir?

Bruksizm, çiğneme kaslarının beslenme saatleri dışında kasılması eyleminden oluşur. Çoğu durumda bu, kişide stres ve kaygının bir göstergesi olan uyku sırasında diş gıcırdatma ile sonuçlanır. Bu gece gıcırdatma sıklaştığında, kronik bruksizm dişlere ciddi şekilde zarar verebileceğinden diş hekiminizle iletişime geçmeniz önemlidir.

 

Bruksizmin sebepleri nelerdir?

Bruksizm sıklıkla anksiyete ile bağlantılıdır. Bu duruma sahip kişiler genellikle çok yoğun ve stresli bir yaşam sürerler. Öğütme, gün boyunca biriken stresi atmanın bilinçaltı bir yoludur. Tedavi edilmeyen uyku apnesine sıklıkla bruksizm eşlik eder. Bazı ilaçların alınması bruksizme neden olabilir.

Çocuklar da bruksizme yakalanabilir, ancak durum çoğunlukla geçici olduğu için sonuçları daha az önemlidir. Genel olarak bruksizm, geçici stres veya psikolojik şok ile ilişkilendirilecektir.

Bruksizm belirtileri nelerdir?

Bruksizm epizodları esas olarak geceleri mevcut olsa da, gün içinde kişinin uyanık olduğu zamanlarda da mevcut olabilir. Bazı insanlar stres altındayken farkında olmadan dişlerini gıcırdatırlar, ancak bu çok daha az görülen ve tedavisi çok daha kolay olan bir durumdur. Kişi eylemlerinin farkında olduğunda, gevşeme egzersizleri yaparak bunları düzeltmek çok daha kolaydır.


Tepkiniz?

1
Komik
0
Muhteşem
0
Normal
0
Havalı
0
Eğlenceli
0
Kötü
0
Berbat
0
Şaşırtıcı
0
Saçma
0 Yorumlar