News
17, May 2022 06:44 PM
News
19, May 2022 08:41 PM

Localhost Nedir?

Localhost hakkında öğrenmek istediğin her şey işte bu yazıda.

Gönderildi  713 Görüntülenme güncellenmiş 2 ay önce

Localhost Nedir?

Bu web geliştirme alanında tamamen yeniyim. Bu yüzden her zaman “ localhost ” gibi şeyler görüyorum ve merak ediyorum: bu nedir?

"Ev sahibi" nin ne olduğunu bildiğimi hissediyorum. Bir şeyi gerçekleştiren bir şey. Yani mac'um üzerinde çalışan her şeyin ana bilgisayarı. Yani "localhost" aslında sadece benim mac'um mu? Başka host alabilir miyim? “otherhost” veya “besthost” gibi mi?

JMX kullanarak localhost jvm'de java programına nasıl bağlanılır?

Android öykünücüsünde localhost'u nasıl bağlarsınız?

Aynı ağdaki başka bir bilgisayardan bu yerel ana bilgisayara nasıl bağlanabilirim?

Facebook uygulamasını localhost'ta çalıştırma

Cihaz, Mac localhost Sunucusuna bağlansın mı?

Öyleyse tarayıcımda yazdığımda: http://localhost:80/mysite/index.php , bu "localhost" olayı tarayıcıya bu şeylere çevrimiçi yerine makinemde bakmasını mı söylüyor?

Belki birisi bunu biraz açıklayabilir !

Localhost, yerel bilgisayara veya üzerinde çalıştığınız bilgisayara verilen özel bir isimdir, normalde IP adresi 127.0.0.1'dir. Ancak, bunu herhangi bir şey olarak tanımlayabilirsiniz.

Her ana bilgisayarda çalışan birkaç ağ hizmeti vardır, örneğin Apache/IIS (HTTP web sunucusu), e-posta istemcileri, FTP istemcileri vb. Her hizmet belirli bir bağlantı noktasıyla ilişkilendirilir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz.

Her evde bir posta kutusu ve birkaç kişi vardır. Posta kutusu bir ana bilgisayardır. Kendi ev posta kutunuz bir yerel ana bilgisayardır. Bir evde her insanın bir yatak odası vardır. O kişinin tüm mektupları odasına gönderilir, yani oda numarası bir porttur.

Localhost genellikle görüntülediğiniz makineyi ifade eder. Çoğu makinede localhost, geri döngü adresi olan 127.0.0.1 IP adresine çözümlenir.

Evet, localhost şu anda kullanmakta olduğunuz aynı makineden web sunucusuyla konuştuğunuz anlamına gelir.

Diğer sunucularla IP adresleri veya verilen adlar aracılığıyla iletişim kurulur.

Herkes, sorularınızın ev sahibi kısmına odaklanmış görünüyor. Bağlantı noktaları, aynı makineden (bir IP adresi) birden çok sunucuyu (örneğin dosya paylaşımı, web hizmeti, yazdırma vb. gibi farklı amaçlar için) çalıştırmayı mümkün kılar.

Eh, diğerleri 'localhost' için iyi bir tanım verdi.

Yerel IP adresi 127.0.0.1'in metinsel gösterimi için fiili bir türdür.

Çalışan IP adreslerine çevirebilen bir DNS sunucusu kullanıyorsanız VEYA hosts dosyasını düzenleyerek 'betterhost', 'otherhost', 'someotherhost'a sahip olabilirsiniz. Ama bu başka bir gün veya daha iyi bir gün için başka bir konu. :P

Betterhost ve benzeri hakkındaki sorunuzla ilgili olarak, bkz. host; temelde her IP adresi bir ana bilgisayardır.

Ana bilgisayardan okumaya başlamanızı ve yalnızca localhost'a (bir tür ana bilgisayar olan) devam etmenizi öneririm.

Limanları büyük bir bina için farklı teslimat noktaları olarak gösteren iyi bir açıklama (mesel) duydum, örneğin mektuplar ve küçük paketler için posta, büyük teslimatlar/paletler için mallar, insanlar için kapılar.


Tepkiniz?

0
Komik
1
Muhteşem
0
Normal
0
Havalı
0
Eğlenceli
0
Kötü
0
Berbat
0
Şaşırtıcı
0
Saçma
0 Yorumlar