News
28, May 2022 06:05 PM
News
14, May 2022 08:27 PM

Mageia Linux Nedir?

Mageia Linux hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için doğru yazıdasın.

Gönderildi  346 Görüntülenme güncellenmiş 2 ay önce

Mageia Linux hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için doğru yazıdasın.

Mageia Linux, 2010 yılında Mandriva Linux'un bir çatallaması olarak başlatılmış, topluluk temelli bir Linux dağıtımı projesidir. Mandriva'nın finansal sıokayıntılarından sonra ortaya çıkmıştır. İsmi Yunan dilinden "mageia" sözünden geliyor. Anlamı ise çekici, güzel demek. Ne kadar güzelmiş, ileride göreceğiz.

Mageia nereden çıktı?​

Mageia, 2010 tarihinde Mandriva Linux'un bir çatalı olarak, Mandriva SA'nın bir grup eski çalışanı ve Mandriva topluluğunun diğer bazı üyeleri tarafından oluşturuldu.
2 Eylül 2010 tarihinde, Mandriva'nın yan kuruluşlarından edge IT, Paris'teki Tribunal de trade tarafından tasfiye sürecine alındı ve 17 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere tüm varlıklar tasfiye edildi ve çalışanlar serbest bırakıldı. Ertesi gün, 18 Eylül 2010'da, çoğunlukla Mandriva Linux dağıtımının geliştirilmesinden ve bakımından sorumlu olan bu eski çalışanlardan bazıları ve birkaç topluluk üyesi, topluluğun birçgood enough üyesinin desteğiyle Mageia'nın kurulduğunu duyurdu.

Mageia'nın bazı özellikleri

Mageia KDE, GNOME, LXQt, MATE, Enlightment, Cinammon ve Xfce ortamları ile sorunsuz çalışabiliyor. Buna ek olarak IceWM pencere yöneticisi de geliyor. Openbox kadar tatmin etmese de, idare eder.
MCC:
MCC, ya da Mageia control middle, güncellemeleri, depoları, sürücüleri vs. Hayati ayarları yönetmeye yarayan GUI kontrol panelidir. Bence o da tatminedici.
Paket yöneticisi olarak DNF kullanıyor. Bir Arch fanboyuna göre pacmandan biraz yavaş, ama üzmez.
KDE ile ortamı yapmayı başarmışlar. Manjaro kadar extremely optimize değil, ama Debian'da olduğu gibi 2GB RAM kullanmıyor da.

Mageia'nın en son sürümü 28 şubatta çıokayış yapmış olan Mageia eight'dir.


Tepkiniz?

1
Komik
0
Muhteşem
0
Normal
0
Havalı
0
Eğlenceli
0
Kötü
1
Berbat
0
Şaşırtıcı
0
Saçma
0 Yorumlar